Rewitalizacja Morza Seto w Japonii .

 Rożnów i Czchów też można ! .  Lipiec 12, 2008,

Artykuł pochodzi ze strony:

 http://www.roik.pl/rewitalizacja-morza-seto-w-japonii-roznow-i-czchow-tez-mozna/

 

Japończykom się powiodła rewitalizacja Wewnętrznego Morza Seto- naikai ! Marzy mi się , że przekonam   Prezydent Nowego Sącza i Burmistrza Czchowa, aby  technologię „Efektywnych Mikroorganizmów” zastosować w Jeziorach: Rożnowskim i Czchowskim ! …………                                                                       Wewnętrzne Morze Japońskie Seto-naikai o powierzchni 18 tys. km2, leży między japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Poprzez cieśninę Shimonoseki łączy się z Morzem Japońskim a poprzez cieśniny Bungo i Kii z oceanem Spokojnym.
Seto-naikai było przed I – szą wojną światową jednym z miejsc na świecie słynących 
z różnorodności i obfitości połowów ryb i małży.
Kiedy Ferdinand von Richtoven, niemiecki geograf odwiedził Seto w 1867 roku tj. w czasie kiedy wymyślono parowozy oznajmił, że znalazł najpiękniejszy pejzaż na świecie.

Powojenna szybka industrializacja Japonii spowodowała poważne zanieczyszczenie Morza, do którego wpływały ścieki z fabryk, ziem uprawnych i gospodarstw domowych.
W latach 80, ścieki zostały potraktowane chlorem, co spowodowało zmniejszenie zanieczyszczenia wody, ale zahamowało życie biologiczne i rybacy narzekali na czystą wodę, w której nie chcą żyć ryby.
W latach 90, niektórzy mieszkańcy wybrzeża zaczęli wdrażać technologię EM w celu rewitalizacji Morza. W ciągu następnych lat powstała potężna sieć grupującą organizacje z różnych sektorów rządowych i pozarządowych, ośrodki badawcze, uniwersyteckie, szkoły, związki zawodowe, lokalny biznes i osoby prywatne. Rozpoczęto wspólną pracę by przewrócić życie w tym „wspólnym morzu”.
Znaczącym wydarzeniem,  które sprawiło, że EM wybrano jako główną metodę przeciwdziałającą zanieczyszczeniu Morza Seto były w roku 1997 doświadczenia  Isao Kanedy – producenta wodorostów w miasteczku Utsumi koło Hiroshimy.
Poprzednio w procesie produkcji wodorostów używał chloru oraz substancji przeciwdziałających pojawianiu się piany. Środki te były odprowadzane bezpośrednio do kanału melioracyjnego. W części kanału znajdującej się bezpośrednio przed zakładem przetwórstwa wodorostów grubość warstwy osadu sięgała 70 cm i wydzielała przykry zapach.
Pod koniec1997, w zakładzie zaczęto stosować EM. EM powstrzymała emisję odoru.
Jakość i trwałość produkowanych wodorostów wzrosła a trzy miesiące później osad w kanale zniknął.
 
Kaneda twierdzi, że EM jest tanią i przyjazną dla środowiska technologią.
Okazało się, że we wcześniejszych latach każdorazowe mechaniczne oczyszczanie kanału z osadu kosztowało go 10mln jenów. Czyszczenie kanału metodą EM zredukowało koszty o połowę.
Od tego czasu ścieki potraktowane EMami odprowadzane do morza  pomieszały się z prądami morskimi . Tego samego roku na wybrzeżach pojawiła się obfitość małży jadalnych. Kilkadziesiąt statków dokonywało połowu małż a ogólna wartość z ich sprzedaży wyniosła 40 milionów jenów . W następnym roku rozszerzył się obszar połowów aż do wysp sąsiadujących wzdłuż trasy  prądów morskich . Tym razem wartość złowionych małż wzrosła do 100 milionów jenów . Pokazały się znowu niektóre gatunki małż i wzrósł połów ośmiornic, kałamarnic, krabów, krewetek, anchois oraz innych ryb i owoców morza.
Lokalne władze i kluby kobiece w których działa połowa mieszkanek miasta, zaczęli aktywnie propagować użycie EM w gospodarstwach domowych i miejskich oczyszczalniach ścieków.  Sąsiednie miasteczka jedno po drugim zaczęły brać przykład z Utsumi.
W jednym miasteczku szkolne dzieci wylewały EM na zanieczyszczonych plażach , w drugim władze miasta używały EM w biologicznej oczyszczalni ścieków, w innym członkowie stowarzyszenia oczyszczali fossę koło zamku. Hodowcy ostrygi rzucają do morza kule błotne nasączone EMami.  Obecnie 17 miast i miasteczek na wybrzeżu Morza Seto regularnie używa EM a współpracuje ze sobą aż 14 rodzajów organizacji.
W miasteczko Akitsu  bezpłatnie zaopatrzono w EM 2500 gospodarstw domowych.  W grudniu 2001 władze miejskie Akitsu wydały rozporządzenie w którym jeden z artykułów głosił:
"Każdy mieszkaniec powinien we właściwy sposób rozporządzać ściekami i śmieciami, łącznie z odpadkami kuchennymi i zużytym olejem jadalnym wykorzystywanym przy przyrządzaniu potraw.
Powinien również zapobiegać skażeniu wody poprzez odpowiednie wykorzystywanie detergentów, oraz stosowanie takich preparatów jak EM".
To się naprawdę dzieje . A dlaczego nie u nas ?
Artykuł powstał na bazie raportu na temat stanu środowiska naturalnego w Morzu Wewnętrznym Seto: Narodziny ludzi morza, morskie fale pływowe.
Autorka: Junko Edahiro jest  publicystką zajmującą się problematyką międzynarodowej ekologii. Pochodzi z  Kyoto. Pracuje jako dziennikarz oraz tłumacz symultaniczny obsługujący konferencje międzynarodowe. Dokonała przekładu licznych książek i magazynów, pisze artykuły i wygłasza wykłady na tematy ekologiczne. Jej dotychczas opublikowane książki to między innymi: ,,Co ogrzewa naszą planetę”, ,,Tworzenie sieci współpracy ekologicznej”.

Link do Morza Wewnętrznego  SETO

 

http://pl.youtube.com/watch?v=xWFbnAM9iws

lek.med. Jacek Roik , jroik@manpol.net
tel.domowy:0-14,655-84-49
tel.do pracy:0-14,627-33-88
Moja Internetowa Poradnia Konsultacyjna.
www.jroik.manpol.net
Moja rozmowa w TVP Kraków z okazji Plebiscytu"Lekarz Roku 2005"
http://ww6.tvp.pl/3593,20060115291053.strona
Moja książka p.t."Choroby cywilizacyjne"
www.choroby-cywilizacyjne.zlotemysli.pl/profilaktyka.php
Wirtualne Targi Zdrowego Życia, Zdrowej Żywności i Produktów Naturalnych
www.jroik.manpol.net/wt
E-booki: www.zlotemysli.pl/profilaktyka,1/

 

 

   
   
   
   
   
   
   

Powrót do poprzedniej strony

Powrót do głównej strony